Results: 2018 ENDURrun Stage 7 - Marathon

Aug. 19, 2018 - Conestogo, ON      

Year Distance Age/Gender Filter Division
# Bib Name Time G GP Age Division Pace City Split 1 Split 2
1 1 Robert Brouillette 2:37:34 M 1 26 Ultimate 3:44 1:18:10 1:19:24
2 28 Aidan Rutherford 2:54:15 M 2 21 Ultimate 4:08 1:28:59 1:25:16
3 8 Nick Burt 3:05:08 M 3 24 Ultimate 4:23 1:32:10 1:32:58
4 6 Christian Belair 3:05:40 M 4 43 Ultimate 4:24 1:32:26 1:33:14
5 16 Stefan Gudmundson 3:10:24 M 5 48 Ultimate 4:31 1:36:39 1:33:45
6 106 Robyn Collins 3:11:20 F 1 41 Ultimate 4:32 1:36:57 1:34:23
7 17 Dave Harmsworth 3:12:20 M 6 45 Ultimate 4:33 1:36:41 1:35:39
8 110 Valery Hobson 3:12:21 F 2 48 Ultimate 4:34 1:38:06 1:34:15
9 29 Matt Tribe 3:13:02 M 7 32 Ultimate 4:34 1:36:42 1:36:20
10 31 Conner Krofchick 3:14:04 M 8 18 Ultimate 4:36 1:36:39 1:37:25
11 11 Merzi Dastoor 3:14:21 M 9 40 Ultimate 4:36 1:37:47 1:36:34
12 408 Joel Falk 3:20:43 M 10 46 Guest 4:45 Kitchener 1:37:58 1:42:45
13 15 Ian Grzegorczyk 3:20:44 M 11 26 Ultimate 4:45 1:43:00 1:37:44
14 426 Alex Menjivar 3:24:27 M 12 33 Guest 4:51 Ancaster 1:29:41 1:54:46
15 101 Vicki Zandbergen 3:24:59 F 3 39 Ultimate 4:51 1:41:53 1:43:06
16 18 Thaddeus Homewood 3:27:08 M 13 32 Ultimate 4:55 1:43:58 1:43:10
17 424 Spencer Lee 3:28:01 M 14 26 Guest 4:56 Ancaster 1:29:26 1:58:35
18 114 Rebecca Kruisselbrink 3:28:13 F 4 34 Ultimate 4:56 1:44:52 1:43:21
19 203 Holger Kleinke 3:28:31 M 15 51 Relay 4:57 1:42:31 1:46:00
20 30 Nick Wagner 3:28:42 M 16 32 Ultimate 4:57 1:42:25 1:46:17
21 32 Robert Baxter 3:31:13 M 17 58 Ultimate 5:00 1:41:03 1:50:10
22 484 Ray Simpson 3:32:41 M 18 53 Guest 5:02 Toronto 1:45:20 1:47:21
23 210 Andrea Sweny 3:37:08 F 5 34 Relay 5:09 1:45:39 1:51:29
24 437 Rebecca Tait 3:39:04 F 6 38 Guest 5:12 Scarborough 1:53:26 1:45:38
25 456 Matt Nichol 3:42:28 M 19 37 Guest 5:16 Toronto 1:45:15 1:57:13
26 445 Rob MacDonald 3:44:27 M 20 45 Guest 5:19 Bramalea 1:44:55 1:59:32
27 22 Patrick Kelly 3:44:50 M 21 55 Ultimate 5:20 1:49:19 1:55:31
28 13 Merlin Frey 3:45:40 M 22 53 Ultimate 5:21 1:53:51 1:51:49
29 23 Jack Kilislian 3:47:37 M 23 48 Ultimate 5:24 1:53:24 1:54:13
30 12 Savvas Farassoglou 3:48:54 M 24 38 Ultimate 5:25 1:48:02 2:00:52
31 436 Paul Statchuk 3:50:52 M 25 33 Guest 5:28 Mississauga 1:48:55 2:01:57
32 214 Chris Mintz 3:50:59 M 26 42 Relay 5:28 1:55:20 1:55:39
33 121 Meaghan St John 3:51:52 F 7 43 Ultimate 5:30 1:53:33 1:58:19
34 109 Anne Hinds 3:51:52 F 8 40 Ultimate 5:30 1:53:50 1:58:02
35 108 Lumi Duca 3:52:51 F 9 50 Ultimate 5:31 1:51:03 2:01:48
36 213 Barb Weber 3:53:00 F 10 54 Relay 5:31 1:51:03 2:01:57
37 487 Steven Parke 3:54:27 M 27 52 Guest 5:33 Kitchener 2:00:00 1:54:27
38 123 Nikkole Welsh 3:54:43 F 11 35 Ultimate 5:34 1:52:32 2:02:11
39 7 Josh Bohnen 3:54:44 M 28 35 Ultimate 5:34 1:52:32 2:02:12
40 14 Wilf Goron 4:00:59 M 29 63 Ultimate 5:43 1:53:04 2:07:55
41 120 Dorothy Skonieczka 4:03:33 F 12 32 Ultimate 5:46 2:03:23 2:00:10
42 20 Mark Ishikawa 4:06:21 M 30 54 Ultimate 5:50 2:00:55 2:05:26
43 24 Chris Ladubec 4:08:21 M 31 38 Ultimate 5:53 2:00:38 2:07:43
44 409 Costas Farassoglou 4:11:27 M 32 38 Guest 5:58 Ottawa 1:50:35 2:20:52
45 201 Brian Vandermey 4:13:23 M 33 25 Relay 6:00 1:48:20 2:25:03
46 401 Ehren Boyes 4:21:08 M 34 36 Guest 6:11 Waterloo 1:51:43 2:29:25
47 483 Sherab Melvin 4:22:43 F 13 52 Guest 6:14 Toronto 2:11:17 2:11:26
48 107 Sharon Ditner 4:23:18 F 14 40 Ultimate 6:14 2:06:22 2:16:56
49 419 Rob Koelbli 4:26:13 M 35 58 Guest 6:19 Cambridge 1:59:58 2:26:15
50 2 Denis Allen 4:26:18 M 36 56 Ultimate 6:19 2:01:15 2:25:03
51 27 Mark McDonald 4:27:36 M 37 36 Ultimate 6:21 2:00:31 2:27:05
52 19 Ronald Irwin 4:30:01 M 38 57 Ultimate 6:24 2:20:51 2:09:10
53 25 Brian Lawless 4:32:57 M 39 54 Ultimate 6:28 2:04:52 2:28:05
54 112 Hunter Kelly 4:34:26 F 15 24 Ultimate 6:30 1:44:52 2:49:34
55 434 Troy Schmidt 4:35:56 M 40 20 Guest 6:32 Oro-Medonte 2:12:07 2:23:49
56 117 Maria Michel 4:38:09 F 16 42 Ultimate 6:36 2:19:16 2:18:53
57 435 Katherine Stamp 4:42:46 F 17 22 Guest 6:42 Guelph 1:57:03 2:45:43
58 413 Samantha Grant 4:42:52 F 18 47 Guest 6:42 Brampton 2:20:07 2:22:45
59 403 Robin Brunet 4:43:54 F 19 53 Guest 6:44 Bradford 2:20:49 2:23:05
60 104 Debbie Bulten 4:44:11 F 20 48 Ultimate 6:44 2:19:57 2:24:14
61 443 Amanda Booth 4:45:18 F 21 52 Guest 6:46 Aylmer 2:19:14 2:26:04
62 102 Sara Blanchett 4:45:32 F 22 40 Ultimate 6:46 2:19:16 2:26:16
63 215 Rachael Drost 4:45:35 F 23 32 Relay 6:46 2:23:32 2:22:03
64 457 Virginia Lee 4:47:48 F 24 44 Guest 6:49 Toronto 2:18:19 2:29:29
65 462 Luis Espinoza 4:54:25 M 41 51 Guest 6:59 Toronto 2:07:18 2:47:07
66 26 Steve Mahood 4:56:13 M 42 55 Ultimate 7:01 2:14:28 2:41:45
67 118 Maureen Pecknold 4:59:05 F 25 50 Ultimate 7:05 2:28:09 2:30:56
68 410 Ivar Gaizauskas 5:15:02 M 43 71 Guest 7:28 Brampton 2:33:24 2:41:38
69 115 Deirdre Large 5:16:53 F 26 52 Ultimate 7:31 2:29:41 2:47:12
70 21 Andrew Keeves 5:21:59 M 44 36 Ultimate 7:38 2:09:19 3:12:40
71 440 Michael Zeineddine 5:24:55 M 45 34 Guest 7:42 Kitchener 2:31:33 2:53:22
72 9 K. Bill Dost 5:39:16 M 46 42 Ultimate 8:02 2:43:50 2:55:26
DNF 119 Ashley Sametz F 27 34 Ultimate 2:12:49
DNF 402 Doyle Brown M 47 46 Guest Toronto 1:35:39
DNF 465 Michael Mazurek M 48 28 Guest Brantford 1:40:11
DNF 466 Roy Laplante M 49 55 Guest Sault Ste. Marie 1:44:33
DNF 459 Pourya Aminsalehi M 50 21 Guest North York 2:50:19
DNF 442 Chris Battaglia M 51 60 Guest Barrie 2:51:12
DNS 414 Andrew Harris M 52 27 Guest Guelph
DNS 423 Jack Lee M 53 41 Guest Scarborough

Results © 1978-2018. Not for unauthorized commercial reproduction. For more information, to report an error, or to update your member profile, contact results@runwaterloo.com.